chocokiss.eu
Fast Versus Slow Weight Loss: Co jest lepsze?

Fast Versus Slow Weight Loss: Co jest lepsze?

ROD-y ważą się, jak powiedzieć, czy szybkie lub powolne odchudzanie jest najlepsze dla Ciebie.

Prawdopodobnie słyszałeś, że jeśli chodzi o odchudzanie, powolne i stabilne to droga do celu. To dlatego, że większość odpowiedzialnych za dietę profesjonalistów opowiada się za konsekwencją nad doskonałością lub pomysł, że poprawa jedzenia i ćwiczeń w czasie jest lepsza niż przeprowadzenie kompletnego remontu, którego nie można utrzymać.

Jednak powolna utrata masy ciała – zwykle definiowana przez zakres 0,5-2 funtów (0,2-1 kg) na tydzień – nie zawsze jest najlepszą opcją dla długoterminowego sukcesu. Oto dlaczego eksperci mówią, że szybkie schudnięcie może być czasami odpowiednie i jak powiedzieć, które podejście jest najlepsze dla Ciebie.

Aby schudnąć, Twoja “energia w” musi być niższa niż “energia na zewnątrz”, pojęcie znane również jako bilans energetyczny. Innymi słowy, musisz utrzymać deficyt kalorii, aby zrzucić kilogramy. Generalnie, im większy deficyt, tym szybciej to się dzieje.

Być może słyszeliście o badaniach pokazujących, że osoby, które szybko schudną, mają większe szanse na odzyskanie wagi. Kiedy tracimy wagę, nasz metabolizm dostosowuje się w dół, co oznacza, że po utracie wagi, musimy nadal jeść mniej żywności niż wcześniej, aby utrzymać naszą nową wagę. Jest to jeden z największych powodów, dla których dietetycy zalecają mniej szybkie podejście – można więc stopniowo przyzwyczajać się do nowego “normalnego” sposobu odżywiania się, zamiast wychodzić na zewnątrz i nie być w stanie go utrzymać.

Jednak “najnowsze badania pokazują, że utrata ponad 2 funtów (1 kg) tygodniowo jest wciąż trwała dla niektórych osób”, mówi Amanda A. Kostro Miller, RD. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, ale jest kilka powodów, dla których niektórzy ludzie, którzy szybko tracą na wadze, są w stanie utrzymać ją na dłużej.

“Utrata wagi powyżej 2 funtów (1 kg) tygodniowo może wskazywać na to, że ludzie dokonali naprawdę skutecznych zmian w swojej diecie i sposobie wykonywania ćwiczeń,” mówi Kostro Miller. Co ważniejsze, kluczem w tych przypadkach jest utrzymanie tych zdrowych nawyków w nadchodzących miesiącach i latach.

Ponadto, szybka utrata wagi może być świetnym motywatorem do dalszego działania, zaznacza Kostro Miller. “Wiele osób rezygnuje z przedwczesnego planu odchudzania, ponieważ nie widzą wyników wystarczająco szybko”. Ale jeśli ktoś widzi, że jego wysiłki działają, może być bardziej prawdopodobne, że będzie się tego trzymać.

Ponadto niektóre badania pokazują, że szybka utrata masy ciała może pomóc poprawić LDL lub “zły” cholesterol, wrażliwość na insulinę, na czczo cukru we krwi i oporność na insulinę bardziej znacząco niż wolniejsze utraty wagi, zauważa Kostro Miller. Te pozytywne zmiany w ogólnym stanie zdrowia mogą ułatwić utrzymanie utraty wagi.

“Są też chwile, kiedy człowiek potrzebuje ratującej życie operacji, a do bezpiecznego wykonania operacji konieczna jest utrata wagi” – wyjaśnia Judith Scharman Draughon, RD. Innym razem waga danej osoby jest sama w sobie zagrożeniem dla życia. “W takich sytuacjach, to co przyspiesza szybką utratę wagi – pod opieką lekarza – jest najlepszą metodą.”

Ale nawet jeśli szybko tracisz na wadze i to działa na Twoją korzyść, zrównoważony rozwój jest kluczem do sukcesu. “Ważne jest, aby znaleźć program do odchudzania, który działa dla Ciebie teraz i może działać do końca życia” – mówi Kostro Miller.

PRZYPADEK POWOLNEGO I STABILNEGO

Po stronie przerzucania, szybka utrata wagi może być na początku udana, ale może nie wytrzymać próby czasu, mówi Kostro Miller. “Ludzie mogą na początku szybko schudnąć, ale przeżywają wypalenie.” Zmiany, których dokonali, jak np. wyłączenie niektórych pokarmów lub grup pokarmowych i wykonywanie więcej niż zwykle ćwiczeń, mogą nie być możliwe do utrzymania. Często zdarza się, że ludziom łatwiej jest osiągnąć mniejszy niedobór kalorii na co dzień i trzymać się z czasem.

Szybka utrata wagi może również spowodować, że dana osoba straci więcej mięśni i wody w organizmie, niż w przypadku wolniejszej utraty wagi. “Oznacza to, że powolna utrata masy ciała może pomóc w utrzymaniu większej masy mięśniowej. Ważne jest, aby zachować szczupłą masę mięśniową wraz z wiekiem”, zauważa Kostro Miller. Mięśnie są nie tylko bardziej aktywne metabolicznie niż tłuszcz, co oznacza, że metabolizm może dostarczyć więcej kalorii do pracy, ale także mają tendencję do trudniejszego zdobywania i utrzymywania masy mięśniowej w miarę starzenia się. Tak więc zachowanie tego, co masz, jest ważne, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt wielu mięśni na początku.

CO ROBIĆ, JEŚLI SZYBKO CHUDNIESZ I CHCESZ ZWOLNIĆ TEMPO.

Niezależnie od tego, czy zaczynasz od szybkiej utraty wagi i chcesz zwolnić, czy też walczysz o utrzymanie szybkiej utraty wagi, możesz skorzystać z tych strategii, aby uniknąć jo-joing i nastawić się na długoterminowy sukces.

  • Zrelaksuj swoje ograniczenia kaloryczne. “Możliwe, że wcześniej ograniczyliście wiele grup żywieniowych lub znacznie ograniczyliście kalorie”, mówi Kostro Miller. Jednak zbyt wiele ograniczeń sprawia, że ludzie stają się nieszczęśliwi, a większość ludzi nie może “unikać węglowodanów” przez całe swoje życie. “Może zamiast rezygnować ze słodyczy, pozwolisz sobie na jeden lub dwa desery w tygodniu”, sugeruje Kostro Miller. “Staraj się unikać poważnych ograniczeń, ponieważ gdy poczujesz się zbyt długo pozbawiony środków do życia, możesz być narażony na ryzyko całkowitego wypadnięcia z wagonu i uderzenia o swoje “niedostępne” przedmioty.
  • Ćwiczenie skalowania w tył. Jeśli ćwiczysz więcej niż jesteś w stanie utrzymać, pomocne może być złagodzenie harmonogramu treningu. “Może zamiast ćwiczyć codziennie, ograniczysz się do pięciu treningów w tygodniu” – zaleca Kostro Miller. “Albo możesz zmniejszyć ilość czasu, który ćwiczysz na każdej sesji.” W ten sposób unikniesz kontuzji i wypalenia.
  • Skup się na dodawaniu, a nie odejmowaniu. Zmiana w myśleniu może sprawić, że utrata masy ciała i utrzymanie wagi będą łatwiejsze, niezależnie od podejścia. “Zamiast myśleć o tym, co musisz wziąć z diety, pomyśl o wszystkich zdrowych produktach spożywczych, które możesz dodać”, sugeruje Kostro Miller. “Wypełnij swoje posiłki bogatymi w błonnik owocami i warzywami, a poczujesz się pełniejszy, mając mniej miejsca na niezdrową żywność”.

WYNIK KOŃCOWY

Jeśli rozważasz szybkie podejście: “Zrób krok do tyłu i zastanów się, gdzie chcesz być za rok lub nawet sześć miesięcy.” “Czy chcesz nadal jeść coraz mniej kalorii, aby utrzymać swoją wagę?” Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, wolniejsze podejście może być dla ciebie lepsze.

Dodaj komentarz