chocokiss.eu
Czy jedzenie Wielkiego Śniadania może zwiększyć spalanie kalorii?

Czy jedzenie Wielkiego Śniadania może zwiększyć spalanie kalorii?

Nowe badania pokazują, że jedzenie większego śniadania może pomóc zwiększyć spalanie kalorii i zapobiec przejadaniu się.

Pewnie słyszałeś, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Chociaż z powodu popularności postu przerywanego, wiele osób pomija poranny posiłek – szczególnie tych, które próbują schudnąć. Ale nowe badanie opublikowane w “Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” może być przekonywującym argumentem przemawiającym za tym, żeby nie tylko jeść śniadanie, jeżeli chcesz schudnąć, ale także jeść duże śniadanie.

Badacze śledzili 16 młodych uczestników płci męskiej przez dwa, trzy dni. Podczas jednego z nich mężczyźni zjedli duże śniadanie (69% kalorii), lunch normalnej wielkości (20% kalorii) i mały obiad (11% kalorii). W drugim okresie zjedli małe śniadanie, lunch normalnej wielkości i duży obiad w tym samym procencie. Suma kalorii dla każdego posiłku była taka sama.

Naukowcy podjęli kilka środków, aby zapewnić bardziej dokładne wyniki: Uczestnicy pozostali w laboratorium podczas eksperymentu, a wszyscy jedli to samo jedzenie. Trzymali się również tego samego harmonogramu snu i powiedziano im, aby unikali ćwiczeń.

W ciągu każdego trzydniowego okresu badacze mierzyli poziom cukru we krwi uczestników, stężenie insuliny oraz apetyt na słodycze. Przyjrzeli się również stawkom termogenezy indukowanej dietą (DIT) po każdym posiłku.

“Termogeneza indukowana przez dietę odnosi się do ilości energii zużywanej przez organizm do trawienia żywności” – wyjaśnia Amanda Baker Lemein, RD. Innymi słowy, jest to ilość kalorii, którą organizm spala tylko przez trawienie pokarmu.

Badacze stwierdzili, że DIT był na ogół 2,5 razy wyższy po śniadaniu niż po kolacji. Może to oznaczać, że jeśli zamierzasz spożywać posiłek o wyższej kaloryczności, lepiej będzie to robić rano niż wieczorem.

W JAKI SPOSÓB BADANIA ODNOSZĄ SIĘ DO UTRATY WAGI

“Ważne jest, aby zrozumieć, że DIT nie ma wielkiego wpływu na ogólne spalanie kalorii – większość badań szacuje je na około 5-15%”, mówi Baker Lemein. Więc jeśli Twoim celem jest utrata masy ciała, po prostu przeniesienie większości kalorii na początku dnia, ale utrzymanie całkowitej ilości spożywanych kilogramów może nie być wystarczające, aby pomóc Ci zrzucić kilogramy.

Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego większe śniadanie może być lepsze od większej kolacji: Wyniki badania wykazały również, że skoki insuliny i cukru we krwi nie były tak wysokie przy dużym śniadaniu, jak przy dużej kolacji. “Zrozumiałe jest, że wrażliwość na insulinę jest wyższa we wczesnych godzinach dnia niż późnym wieczorem, co oznacza, że jedzenie spożywane wcześniej jest częściej wykorzystywane jako energia niż przechowywane”, wyjaśnia Liz Wyosnick, RD. “Istnieje również wiele dowodów na to, że omijanie śniadania lub spożywanie posiłków niskokalorycznych w pierwszej połowie dnia może prowadzić do nadmiernej kompensacji w drugiej połowie dnia, co, niezależnie od pory posiłku, może oznaczać więcej kalorii spożytych niż spalonych, prowadząc do przyrostu wagi”.

Co ciekawe, badacze stwierdzili również, że w dniach, w których jedli mniejsze śniadania, uczestnicy doświadczali większych apetytów, szczególnie na słodycze. Wydaje się to potwierdzać przekonanie, że jeśli zdecydujesz się na duże śniadanie, będziesz mniej skłonny do przejadania się później w ciągu dnia.

DLACZEGO JAKOŚĆ MA ZNACZENIE

“Większe nie musi oznaczać lepszego, jeśli śniadanie zawiera dużo przetworzonej żywności, która ma wysoką zawartość cukrów”, wskazuje Kristian Morey, RD. “Ponadto, termiczny efekt jedzenia to połowa termicznego efektu ćwiczeń, jeśli chodzi o wydatek energetyczny.” Innymi słowy, jesteś w stanie spalić znacznie więcej kalorii poprzez ćwiczenia fizyczne, niż jesteś w stanie strawić jedzenie. “Z tych powodów często uważam, że jakość diety [priorytetowe traktowanie całych posiłków] i aktywny tryb życia zapewniają największe korzyści [odchudzanie] w ogóle” – mówi Morey.

WYNIK KOŃCOWY

Warto zauważyć, że wielkość próby w badaniu jest bardzo mała (16 zdrowych młodych mężczyzn), mówi Baker Lemein, co oznacza, że wyniki mogą nie przekładać się bezpośrednio na ogólną populację. “Stwierdziłam jednak, że klienci, którzy jedzą śniadanie, odnoszą większe korzyści z utraty wagi niż ci, którzy nie jedzą śniadania” – dodaje Baker Lemein.

Ostatecznie, “warto eksperymentować z rozmiarami posiłków i zobaczyć, jak to wpływa na utratę wagi dla Ciebie osobiście” – mówi Wyosnick. “Zachęcałbym ludzi do rozeznania, czy ich małe śniadanie prowadzi do większego wypasu i przekąsek w drugiej połowie dnia, a tym samym do niezdolności do trzymania się swojego kalorycznego budżetu. Zachęcałbym ich również do refleksji nad tym, jak się czują przy bardzo dużej kolacji.” Czy na przykład prowadzi to do niespokojnego snu lub zaburzeń trawiennych? Same te powody mogą wystarczyć, aby przejść na mniejszą kolację, ponieważ sen ma duży wpływ na zdrowie, w tym na zdolność do chudnięcia.

Jeśli chodzi o korzyści płynące z pobudzenia DIT po porannym posiłku, Wyosnick mówi, że pomysł jest przekonujący,
ale ważne jest, aby pamiętać o całościowym obrazie.
“W celu pomyślnego zrzucenia wagi, zawsze wraca się do osiągnięcia i nie przekraczania celu kalorycznego w zrównoważony i konsekwentny sposób”, mówi. Spróbuj regularnie rejestrować posiłki za pomocą aplikacji takiej jak MyFitnessPal, aby móc przyjrzeć się danym i znaleźć trendy, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele.

Dodaj komentarz