chocokiss.eu
8 Powodów, dla których jesteś głodny cały czas

8 Powodów, dla których jesteś głodny cały czas

RD dzieli się winowajcami, jak zbyt mało snu, co może spowodować, że będziesz czuł się głodny przez cały czas.

Głód może być łatwo postrzegany jako coś złego – i choć jest to z pewnością niewygodne uczucie – jest ono tak wrodzone, jak potrzeba ziewnienia lub pójścia do łazienki. W rzeczywistości głód jest kluczowym sygnałem biologicznym. Aby to zrozumieć, pomocny jest odświeżacz autonomicznego układu nerwowego. Autonomiczny układ nerwowy (ANS) składa się z układu współczulnego (SNS) i układu nerwowego przywspółczulnego (PNS). Podczas gdy SNS kontroluje reakcję organizmu na zagrożenia (np. reakcję “walka-albo lot”), PNS jest przeciwwagą dla organizmu i przywraca go do stanu spokoju.

Nasze ciała chcą i muszą spędzić trochę czasu w trybie “odpoczynku i trawienia”, aby ANS i SNS działały prawidłowo. W tym czasie obniża się ciśnienie krwi, spada tętno i zwiększa się perystaltyka przewodu pokarmowego, dzięki czemu możesz wchłonąć i strawić składniki odżywcze oraz produkować zapasy energii na przyszłość.

W rezultacie nie powinno się czuć potrzeby jedzenia przez całą dobę. Wiele osób czuje się najlepiej jedząc częściej mniejsze posiłki. Jeśli jednak czujesz się głodny przez cały czas, może to wynikać z jednej z poniższych przyczyn:

Z różnych powodów potrzebujemy wszystkich makroskładników odżywczych (białka, węglowodanów i tłuszczu), a nie wszystkie kalorie będą miały taki sam wpływ na sytość. Podczas gdy węglowodany są świetne do zapewnienia szybkiej energii, białka, tłuszczu i błonnika są ważne dla utrzymania tej energii. Badania opublikowane w Nutrition Journal wykazały, że wysokobiałkowe przekąski doprowadziły do zmniejszenia głodu i utrzymały uczestników dłużej sytości. Powszechnie uważa się, że żywność o wysokiej zawartości białka i błonnika są najbardziej skuteczne w generowaniu sytości z powodu rozpadu i uwalniania składników odżywczych z tych produktów.

NIE JESZ WYSTARCZAJŠCO DUŻO.

Czy jesteś zmniejszenie kalorii dla utraty wagi, mają szybki metabolizm lub są bardzo aktywne, możesz czuć się stale głodny, jeśli nie jeść wystarczająco dużo, aby utrzymać swoje potrzeby biologiczne. Prawdziwy głód jest znakiem od ciała, że potrzebuje więcej energii do funkcjonowania, i nie zawsze musi być growling lub dudniący żołądek. Głód może również objawiać się zmęczeniem, niezdolnością do koncentracji, zawrotami głowy lub ciągłym myśleniem o jedzeniu. Spróbuj dostroić się do naturalnych wskazań głodu i skonsultuj się z zarejestrowanym dietetykiem, który pomoże Ci przejrzeć Twoją dietę i styl życia oraz wymyślić plan zaspokojenia Twoich potrzeb.

JESTEŚ ROZPROSZONY PODCZAS JEDZENIA

Biorąc pod uwagę napięty harmonogram, może się okazać, że jesz podczas spaceru, jazdy samochodem lub przewijania w telefonie. Jednakże, jeśli wszystkie posiłki są spieszone, organizm ma trudniejszy czas na rozpoznanie pełni. W badaniu porównującym zdekoncentrowanych jedzących do niezakłóconych, niezakłóceni uczestnicy zgłaszali zmniejszenie chęci dokończenia całego talerza jedzenia. Z kolei osoby rozproszone utrzymywały chęć zjedzenia wszystkiego na swoim talerzu, co może być czynnikiem przyczyniającym się do nadmiernego objadania się. Przemyślane jedzenie może nie tylko pomóc w poczuciu sytości, ale również wiąże się ze zmniejszeniem pragnienia jedzenia i emocjonalnego odżywiania się.

JESZ ZA SZYBKO

Nawet jeśli odłożyłeś swoje urządzenia i wyłączyłeś telewizor, pośpiech przy posiłkach i przekąskach utrudnia ciału rejestrowanie uczucia pełności i sytości. Dlatego priorytetem powinno być zwalnianie tempa. Jeśli masz tendencję do szybkiego pożerania posiłków i przekąsek, spróbuj przeznaczyć określoną ilość czasu na dokończenie posiłku. Wliczaj łyk wody pomiędzy ukąszeniami i zastanawiaj się nad poziomem sytości swojego ciała z każdym kęsem. Spróbuj wykorzystać swoje pięć zmysłów, aby pomóc Ci cieszyć się wszystkim, co jesz. Sprawdźcie sami: Jak smakuje jedzenie? Czy podoba Ci się konsystencja? Czy jest gorące czy zimne? Czy w tej chwili zaspokaja Twoje potrzeby? Prawdopodobnie prędzej poczujesz się pełnią i dłużej pozostaniesz nasycony, jeśli będziesz mógł skupić się na tych innych cechach.

TWOJE HORMONY SKOŃCZYŁY SIĘ.

Kiedy organizm jest w ciągłym stanie stresu, wzrasta poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu), który może wywołać zwiększony apetyt. Co więcej, jedzenie pod wpływem stresu zazwyczaj powoduje, że ludzie sięgają po bardzo smaczne potrawy, takie jak rafinowane węglowodany i produkty słodkie, które nie utrzymają cię w pełni lub nasyceniu na długo.

Menstruacja może być kolejną zmianą hormonalną, która może spowodować chwilowy wzrost apetytu i pragnień, zarówno związany ze zwiększonym uczuciem zmęczenia, jak i wzrostem zapotrzebowania na energię.

Postaraj się ustawić kilka innych mechanizmów radzenia sobie ze stresem poza jedzeniem, takich jak ćwiczenia, rozmowy z przyjacielem lub członkiem rodziny, dziennikarstwo, czytanie, przytulanie się do zwierzęcia lub medytacja.

SPALASZ WIĘCEJ ENERGII, NIŻ ZDAJESZ SOBIE SPRAWĘ

Niedopasowanie energii prowadzi do zwiększonego lub stałego głodu. Jeśli ćwiczysz więcej, z większą intensywnością lub przez dłuższy czas, Twój apetyt prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ Twoje ciało spali więcej kalorii niż jest przyzwyczajone. Inne zmiany życiowe i względy mogą również prowadzić do zwiększonego zapotrzebowania na energię i apetytu. Na przykład, ciąża, powrót do zdrowia po porodzie, karmienie piersią lub uganianie się za dziećmi. Korzystanie z aplikacji takiej jak MyFitnessPal może pomóc w śledzeniu swoich potrzeb kalorycznych i pomóc w sprawdzeniu, czy prawidłowo się odżywiasz.

JESTEŚ ODWODNIONY

Wielu z nas jest zaznajomionych z popołudniowym załamaniem lub uczuciem, że po prostu chce się czegoś “przekąsić”. Często musimy tylko nawadniać. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie “Physiology and Behavior” stwierdzono, że ludzie w 62% przypadków niewłaściwie reagują na sygnały z ciała, myląc głód i pragnienie. Chociaż nawadnianie nie powinno być używane do “maskowania” głodu, ważne jest, aby upewnić się, że jesteś nawodniony, aby nie pomylić pragnienia z głodem.

Jeśli czujesz głód wkrótce po jedzeniu, spróbuj najpierw wypić szklankę lub dwie szklanki wody. Jeśli po jedzeniu nadal czujesz głód, prawdopodobnie jest to prawdziwy głód. W takim przypadku wybierz bogatą w białko przekąskę, która pozwoli Ci dłużej pozostać nasyconym. Możesz również śledzić swoje nawodnienie w MyFitnessPal i ustawić przypomnienia w telefonie, aby wypić więcej.

NIE SYPIASZ WYSTARCZAJŠCO DUŻO.

Sen odgrywa znaczącą rolę w regulacji hormonów, co może przyczynić się do zwiększenia uczucia głodu. Krótki czas snu jest związany z podwyższonym poziomem ghreliny, hormonu, który stymuluje apetyt, i zmniejszony poziom leptyny, hormonu sytości. Oznacza to, że kiedy jesteś krótki na sen jesteś bardziej prawdopodobne, aby czuć się bardziej głodny i głodny pokarmów słodkich. Skup się na tworzeniu zdrowych nawyków snu, w tym unikanie alkoholu i ciężkich kolacji przed snem i pozostawienie gadżetów takich jak telefon czy laptop w innym pokoju.

Odkryj setki zdrowych przepisów – od wysokobiałkowych po niskokaloryczne – poprzez “Recipe Discovery” w aplikacji MyFitnessPal. Zapisz swoje ulubione przepisy i zaloguj się bezpośrednio do swojego dziennika.

Dodaj komentarz